Czy zdarzyło Ci się kiedyś zgubić coś w tramwaju albo autobusie? Zastanawiałeś się może, jak często zdarza się to innym? Poniżej pokażę Ci, jak korzystając z informacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie w czytelny sposób przedstawić, co, gdzie i kiedy zostało zgubione.

Kiedy?

Na początku spójrzmy na miesięczny wykres zgubionych przedmiotów i spróbujmy wyciągniąć pierwsze wnioski. Przede wszystkim, miesiące jesienne i zimowe mają średnio większą liczbę zgub niż wiosenne i letnie, a różnica pomiędzy minimum (maj) a maksimum (listopad) jest ponad dwukrotna. Uśredniając, gubimy około 30 przedmiotów dziennie.

001_zguby_miesiecznie

Czy dzień tygodnia znacząco wpływa na to, czy coś zgubimy? Tutaj zaskoczenia nie ma: dni robocze nie różnią się zbytnio od siebie, a w weekendy jest mniej pasażerów a więc też mniej okazji, żeby coś zgubić. Średnio mamy ponad trzydzieści zgub w dni robocze i około dwudziestu w weekendy.

001_zguby_na_dzien

Gdzie?

Wiemy już, kiedy przedmioty są najczęściej gubione - kolejnym krokiem może być sprawdzenie, na jakich liniach. Poniższy wykres przedstawia top 10 miejsc, gdzie przedmioty były gubione najczęściej i dla każdego, kto zna krakowską komunikację nie ma tu zaskoczenia. Są to wyłącznie linie tramwajowe i do tego te kursujące z dużą częstotliwością (nawet co 5 minut w godzinach szczytu). Wchodząc bardziej w szczegóły, linia tramwajowa nr 50 obsługuje kluczową arterię północ-południe i jednocześnie podróżnych zmierzających do Dworca Głównego. Następne w kolejności linie 18 i 52 mają prawie taką samą liczbę zgubionych przedmiotów i łączą ze sobą przeciwległe części miasta.

001_zguby_na_linie

Co?

Wiemy już, gdzie i kiedy przedmioty są gubione. Teraz pozostaje nam chyba najciekawsze pytanie: co właściwie gubimy? Tutaj zaskoczenia raczej nie ma, to przede wszystkim części garderoby (czapki, rękawiczki), bagaż (torby, plecaki) oraz drobne przedmioty (karty, klucze).

001_najczestsze_zguby

Na jednym wykresie

W analizie danych często mniej znaczy lepiej, więc cały wpis najlepiej podsumować jednym wykresem. Poniżej miesięczne zestawienie 15 najczęściej gubionych przedmiotów, gdzie widzimy wyraźnie sezonowe trendy, nie tracąc z oczu całości.

001_najczestsze_zguby_miesiecznie

Uwagi

Na koniec kilka uwag co do założeń i samego procesu analizy danych:

  • Dane pochodzą ze strony https://www.mpk.krakow.pl/pl/biuro-rzeczy-znalezionych/lista/.
  • Nazwa przedmiotu zawiera czasami różne odmiany tego samego słowa. Na potrzeby tej analizy zebrano najpopularniejsze zguby do kilkudziesięciu kategorii.
  • Cały proces analizy (pobranie danych ze strony, przygotowanie i wnioski) został przygotowany w języku R.